Zemřela pěvkyně Helena Tattermuschová

autor: archiv divadla
zvětšit obrázekZemřela výjimečná emeritmí sólistka Opery Národního divadla - Helena Tattermuschová (*28. 1. 1933 Praha - †6. 7. 2025), žena, která se stala skutečnou dámou jedné epochy. Narodila se v pražské Libni a už od dětství zpívala ve školním sboru. Vystudovala zpěv na Pražské konzervatoři (1948–1953) u prof. Vlasty Linhartové a pak pokračovala na Hudební fakultě AMU u prof. Jaromíry Tomáškové (1953–1954). Svůj profesionální debut zažila už v červnu 1953 ve Státní opeře (tehdy Smetanově divadle), v červenci téhož roku zpívala Barče v Hubičce, pak Kuchtíka v Rusalce a Esmeraldu v Prodané nevěstě. Její talent byl rychle oceněn – druhou cenou na Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara v roce 1954. Krátce poté nastudovala čtrnáct rolí v ostravské opeře, aby se 20. července 1956 stala sólistkou Opery ND.
V Národním divadle strávila úchvatných 35 let, až do 31. července 1991. Na jevišti ztvárnila více než třicet rolí – od Mozartovy Papageny, Blondy, Zuzanky nebo Zerliny přes Verdiho Gildu a Oskara, Smetanovu Jitku, Karolínu, Blaženkuvči Katušku, Dvořákovu Terinku, Janáčkovu Kristinu i Lišku Bystroušku, Bizetovu Micaelu, Pucciniho Cio-Cio-San, Musettu, Liu a Laurettu až po Straussovou Žofii. Její výkon byl nejen technicky precizní, ale také půvabný, herecky živý, občas s jemným humorem.
Její hlas zazníval i za hranicemi Prahy – představila se na festivalech v Edinburghu, v Bruselu, Gentu, Benátkách, v řadě německých měst, Vídni, Moskvě, Sofii i Budapešti. Kromě jeviště spolupracovala s rozhlasem a televizí a později předávala své zkušenosti jako pedagožka na Pražské konzervatoři. Za celoživotní mistrovství získala Cenu Thálie v roce 2012.
Dnes přicházíme o jednu z nejvýraznějších osobností operní scény ND – dámu, jejíž kariéra provázela divadlo desítky let. Vzpomínáme s obdivem na její vzácný soprán, neuvěřitelný repertoár a přirozený herecký projev, který rozzářil nespočetné role.
S úctou, vděčností a smutkem vzpomínáme. Čest její památce!
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Z první řady - Vladimír Sís - 100 let

Poslední leč
Bolek Polívka a Jiří Pecha v kouzelné hře dvou starých přátel na štěstí. Filmový přepis úspěšn celý článek
HUDBA
Remasterovaná verze debutového alba Bluesberry

Po téměř čtyřech desetiletích se fanoušci českého blues mohou těšit na znovuvydání debutového alba skupiny Blu celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt celý článek