zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Čínská akademická malířka: Zhang Dan

Z díla Zhang Dan

autor: Z webu   

Další z výstav na téma Umění na papíře se uskuteční v Paláci Lucerna od 14. března 2006. Čínská akademická malířka Zhang Dan představuje své obrazy z Číny a Tibetu i obrazy ovlivněné evropskými motivy.
Dan absolvovala v r. 1992 čínskou Akademii výtvarných umění v Pekingu. Vyrůstala v rodině profesorů výtvarného umění - tím byla určena její umělecká dráha. Jelikož otec studoval v Praze, ve které našel zalíbení a mnoho přátel, dcera šla po studiích v jeho šlépějích. Od roku 1993 žije Dan v Praze; dosud představila 25 výstav v Čechách, na Slovensku a v Německu.

Dan ve svém dosavadním díle navazuje na znalost moderního západního umění i na tradiční hodnoty čínského malířství. Novým jevem je u ní právě zájem o lidový výtvarný projev. Její práce je inspirována životem na čínském venkově, který poznávala na studijních cestách se školním ateliérem. Některé z obrazů jsou inspirovány lidovými písněmi a příběhy. Také ji zaujala tradiční oblast lidové tvorby – umění vystřihovánek, které jsou v Číně velmi populární. Velký význam pro její tvorbu měl několikaměsíční pobyt v Tibetu v roce 1991, kde na ni zapůsobilo tamní náboženství, atmosféra života, moudrost a přátelství obyvatel. Odnesla si odtud mnoho živých námětů. Její triptych ve stylu thanek byl oceněn první cenou Výtvarné akademie.
Velmi zajímavou oblastí tvorby čínské malířky je malování na porcelán. Již pět let spolupracuje se špičkovým realizačním studiem Novito, pro které tvoří takoví umělci jako Bořek Šípek, J. A. Pacák, Ema Srncová, Pavel Berger a další. Dan zde mohla plně využít své zkušenosti s technikou tušové malby ve formě malby kobaltem pod glazuru. V roce 1996 se Dan zúčastnila mezinárodního sympózia v porcelánce Dubí, která je proslavená svým „cibulákem“, ale i snahou ředitele Feixe podporovat umění, a v roce 1998 sympózia s výstavou na UJEP v Ústí nad Labem s názvem „Porcelán pro Ikebanu“.
Současná výstava je věnována zčásti průřezu její dvacetileté tvorby a zčásti ilustracím ke Knize proměn (I-ťing). Jedná se o první knihu, která vznikla na světě. Používali ji šamani k věštění budoucnosti. I-ťing se s přibývajícími komentáři známých filozofů a mistrů vyvinul v proměnách času z původního věšteckého manuálu do jedinečné knihy moudrostí. Dan věnovala práci na ilustracích k této knize skoro dva roky pilné práce. Knihu vydalo pro Reader´s Digest nakladatelství Synergie Praha. Vystaveny budou rovněž ilustrace k pořadům „Obrazy ze staré čínské literatury“.
Výstava v kavárně potrvá do 2. 4. 2006.

13.3.2006 04:03:26 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Nejkrásnější české knihy 2023 vystaveny v NM

Nejkrásnější české knihy 2023

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohak ...celý článek



Časopis 44 - sekce

DIVADLO

Přespávací kino v Divadle X10

Promítání 24 hodinových filmů (Foto: Andrejs Strokins)

Divadlo X10 se 8. listopadu 2024 na 24 hodin promění na přespávací kino. Promítání 24 hodinových filmů v žánru celý článek

další články...