zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mrazivý Verdikt v Maďarsku je nejlepším filmem Jednoho světa 2014

Verdikt v Maďarsku

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Nebývale velké množství filmových cen bude uděleno na 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT. Na slavnostním zakončení v pražském kině Lucerna bude ve středu 12. března předáno celkem devět ocenění. Osm z nich udělily festivalové poroty, devátá vzejde z diváckého hlasování. Hlavní porota se letos kromě Ceny za nejlepší film a Ceny za nejlepší režii rozhodla udělit hned dvě zvláštní uznání.
Jeden svět 2014 přivítal také rekordní počet protagonistů uváděných dokumentů. Pražské publikum mělo jedinečnou možnost osobně diskutovat s tanzanským obráncem albínů Josephatem Tornerem z filmu Ve stínu slunce, Mirou Kinnunen z finského filmu Hilton!, Deanem Puckettem – režisérem a zároveň obyvatelem ekologické vesnice z filmu Mráz kopřivu nespálí, 80 letou stopařkou Teresou Bancewicz z filmu Všechno je možné, Petrim Luukkainenem – autorem experimentu ve filmu Mý věci, libyjským aktivistou Alim Nouhem z filmu Cesta do Tawerghy nebo starostou maďarské vesnice Besence Józsefem Ignáczem (film Míčky a melouny).

Letošní festival bojuje o diváky s nebývale teplým počasím. Ani slunečný víkend však návštěvnost významně nepoznamenal. Od začátku festivalu do neděle 9. března přišlo na odpolední a večerní projekce 26 170 diváků a divaček. Je to jen o dvě stovky méně než vloni, kdy festival zaznamenal čtvrtinový nárůst návštěvnosti oproti předešlým letům.
Školní projekce v Praze za první festivalový týden navštívilo 7742 diváků a divaček, z toho 7336 žáků a studentů a 406 pedagogů. Velký zájem byl také o víkendové promítání dokumentárních filmů pro rodiče s dětmi spojené s výtvarnou dílnou, které byly zcela vyprodané.
Jeden svět letos navštívilo 183 zahraničních i domácích hostů z řad filmařů, producentů i organizátorů filmových festivalů.

Hlavní porota udělila Cenu za nejlepší film, Cenu za nejlepší režii a dvě zvláštní uznání. Vybírala z 12 dokumentů uvedených v kategorii Hlavní soutěž.
Cenu za nejlepší film získal Verdikt v Maďarsku režisérky Eszter Hajdú (Judgment in Hungary / Maďarsko / 2013 / 107 min.). Režisérka film na Jednom světě osobně uvedla s producentem Sándorem Mesterem a do Prahy se vrátí, aby si cenu převzala.
„Tento film odehrávající se ve stísněné soudní síni, kde jsou čtyři příznivci extrémní pravice souzeni za vraždy, je strhujícím a nekompromisním pohledem na soudobou společnost. Drobné detaily jsou odhaleny prostřednictvím cinema vérité: soudcovo chování ke svědkům a přeživším z řad romské komunity; vztah mezi příslušníky vězeňské služby a obviněnými; letmé úsměvy právníků i prázdná sedadla v síni,“ stojí ve vyjádření poroty.

Cenu za nejlepší režii porota udělila filmu Prales tančících duchů režisérky Lindy Västrik (Forest of the Dancing Spirits / Švédsko, Kanada / 2013 / 104 min.)
„Porota se rozhodla ocenit režisérku, která byla zároveň kameramankou a vytvořila tak vysoce poetický, mnohovrstevnatý a citlivý film. Režisérka strávila sedm let s kmenem žijícím hluboko v pralese a překročila hranice etnografického dokumentu, aby nám s hlubokou lidskostí představila intimní a přitom univerzální příběh zrození a smrti,“ uvádí porota ve svém rozhodnutí.

Hlavní porota se letos rozhodla udělit dvě zvláštní uznání. Oba takto oceněné filmy řeší podobné téma, každý z jiného úhlu pohledu. Oba se zabývají arogancí privilegovaných. Porota na nich ocenila přístup, intimitu a kinematografický způsob vyprávění.
Já, Blocher režiséra Jean-Stéphane Brona (L'Experience Blocher / Švýcarsko, Francie / 2013 / 100 min.
„Film ukazuje, jak jednoduché je pro všehoschopného jedince rozvířit pomocí strachu plameny rasismu za účelem získání politické moci a naplnění osobních ambicí. Vidíme, jaké důsledky to může přinést dokonce i v tak prosperující zemi, jako je Švýcarsko. A nezapomeňme na vliv, jaký tito extrémně pravicoví politici mají na ústup demokracie v celé Evropě,“ sdělila porota.
Přestupní stanice režiséra Kaveha Bakhtiariho (L'Escale / Francie / 2013 / 100 min.)
„Hrdinové filmu, migranti směřující do Evropy, trpí přímými důsledky chování politiků, jako je Blocher. Musejí čelit nehumánním a ponižujícím životním situacím,“ uvedla porota.

V Hlavní porotě zasedli: Anita Khanna – ředitelka filmového festivalu Tri Continental v Jižní Africe a producentka dokumentu Horníci pod palbou, který byl zahajovacím filmem letošního Jednoho světa; Fernand Melgar, švýcarský dokumentarista, jehož film Zvláštní let získal před dvěma lety na Jednom světě Cenu za nejlepší film; Radovan Síbrt – český dokumentarista, jehož film O slušnosti uvedl Jeden svět minulý rok; Katerina Cizek – filmařka a expertka na cross-mediální projekty, která se rozhodování poroty účastnila distančně, přes Skype.

Porota Václava Havla ocenila film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zároveň se rozhodla udělit jedno zvláštní uznání. Porota vybírala z 12 dokumentů uváděných v soutěžní kategorii Máte právo vědět.
Cena za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv náleží filmu Horníci pod palbou režiséra Rehada Desaie (Miners Shot Down / Jižní Afrika / 2014 / 85 min.). Režisér svůj film na Jednom světě osobně představil a do Prahy se vrací převzít cenu.
„Pomocí svědectví, vlastních i archívních záběrů tragického sledu událostí režisér vypráví příběh protestu horníků a policejní odpovědi na něj. Film pracuje s mnoha vrstvami: nabízí příběh individuálního boje a osobní tragédie, ale zároveň ukazuje životní realitu duhového národa téměř 20 let po skončení apartheidu, v němž staré rasové rozdíly nahrazuje propast mezi chudými a bohatými. Filmař byl skutečně důsledný při dokumentování existence otroctví a agresivního kapitalismu, který korumpuje státní elity a podkopává základní lidská práva.“ Zvláštní uznání udělila Porota Václava Havla filmu Vražedná pole na Srí Lance režiséra Calluma Macraeho (No Fire Zone: The Killing Fields of Sri Lanka / Velká Británie / 2013 / 93 min.)
„Tento dokument je nutné vidět, a to nejen protože vypráví osobní tragédie, ale především protože dokumentuje závažné válečné zločiny a porušování mezinárodního humanitárního práva ze strany srílanské vlády,“ uvedla porota.
Porotu Václava Havla tvořili: Jacqueline Hale z mezinárodní organizace Save the Children, Mon Mon Myat z barmského festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Human Rights Human Dignity, ruská novinářka Irina Gordienko z listu Novaja Gazeta a filmařka Alina Abdullayeva z Ázerbájdžánu.

Porota uděluje Cenu Českého rozhlasu za kreativní využití hudby a zvuku v dokumentárním filmu.
Letos ji získal film Prales tančících duchů režisérky Lindy Västrik (Forest of the Dancing Spirits / Švédsko, Kanada / 2013 / 104 min.).
„Porota ocenila zejména výbornou kvalitu kontaktního zvuku, pečlivě provedenou zvukovou postprodukci a považuje technickou i uměleckou úroveň výsledného materiálu za výbornou. Kladně hodnotí také profesionálně zpracované reálné zvukové atmosféry,“ odůvodnila porota své rozhodnutí.
Členy poroty byli pracovníci Českého rozhlasu: Tomáš Zikmund, Hubert Bittman, Jitka Kundrumová.

Studentská porota vybírá nejlepší film z kolekce snímků pro studenty. Tvoří ji převážně středoškoláci a středoškolačky z řad organizátorů a organizátorek Studentských filmových klubů Jeden svět na školách.
Cenu Studentské poroty získal film Viva Cuba Libre – rapová vzpoura režiséra Jesseho Aceveda (Viva Cuba Libre: Rap is War / Cuba, USA / 2013 / 60 min.)
„Film ukazuje pravou tvář této země a statečnost mladých lidí, kteří v ní žijí. Často odsuzovaný hudební styl rap zde dostává novou tvář – stává se zbraní proti bezpráví. Myslíme si, že tento snímek může naše vrstevníky přivést k poznání, že můžeme být vděčni za to, jak svobodně v naší zemi žijeme,“ zdůvodnila své rozhodnutí porota.
Studentská porota měla letos čtyři členy: Markéta Mojžíšová, Mia Šamárková, Tereza Trnková, Jakub Voves.

Divácká cena Nadačního fondu AVAST

Divácky nejúspěšnějším filmem se stala Jízda na hraně (The Crash Reel / USA / 2013 / 107 min.) dokument o americkém snowboardistovi Kevinovi Pearcovi, který při těžké nehodě během příprav na zimní olympiádu v roce 2010 utrpěl vážné poranění mozku. Dokument ukazuje Kevinovu rehabilitaci a snahu o návrat na snowboard proti vůli jeho pečující rodiny. Režisérka Lucy Walker se navíc prostřednictvím Kevinova případu zaměřila na dnešní situaci v profesionálním sportu, kde tlak sponzorů i očekávání veřejnosti nutí sportovce ke stále větším výkonům a vyššímu riziku.

17.3.2014 10:03:10 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Mezipatra 2024 - Queer osvobozuje

João Pedro Mariano (Baby)

Festival Mezipatra každoročně představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvů ...celý článek



Časopis 44 - sekce